jak zrobic szafe 8 - Jak zrobić szafę?
DIY,  Wyposażenie wnętrz

Jak zrobić szafę?

W naszym domu powstało wiele projektów zrób to sam. Począwszy od małych jak np. drewniana półka, przez szafki do łazienki, czy lustro, po postarzane deski na całej ścianie. Ale najczęstszym pytaniem jakie dostaję jest „Karola, a jak zrobić szafę samodzielnie? Pokaż jak ją zrobiliście”. No właśnie, łącznie wykonaliśmy 3 szafy! Nie zamawialiśmy gotowych ani w sklepach, ani u stolarza. I tak – jest to możliwe! I to 3 razy taniej.

Tak naprawdę wszystko co zaraz przeczytacie można skumulować w 3 poniższych zasadach:
  1. Dobre zaplanowanie rozkładu szafy to podstawa
  2. Drzwi i prowadnice kupisz w sklepie budowlanym
  3. Wszystko do wewnątrz szafy, w tym szuflady, mechanizmy suwane etc. znajdziesz w IKEI, internecie, czy sklepach budowlanych.

 

 

Jak zrobić szafę? – Planowanie

To ekstremalnie ważne, aby dokładnie przemyśleć nie tylko co ma być w środku, ale również łatwość dostępu do poszczególnych elementów szafy. Tym bardziej, jeśli decydujesz się na szafę z drzwiami przesuwnymi, a nie otwieranymi na oścież. W takiej sytuacji musisz mieć pewność, że dostaniesz się do każdej części i każdą szufladę, wieszak na spodnie da się wysunąć, a żadne drzwi nie będą w tym przeszkadzać.

Ja zdecydowałam się na długą szafę, mającą 334 cm długości – na całą boczną ścianę sypialni. Z uwagi na małą ilość miejsca w sypialni, nie mogłam pozwolić sobie na drzwi otwierane. Pozostała mi zatem opcja drzwi przesuwnych. Ilość drzwi zależy od długości szafy, a przy tak dużym wymiarze, 2 pary to za mało, konieczne było wykonanie 3 skrzydeł.

Plan szafy był następujący:

Całość podzieliłam na 3 strategiczne części. Kolumna od lewej to miejsce na wieszaki i wysuwany uchwyt na spodnie. 2 kolumny w środku to miejsce na półki i wysuwane szuflady. Ostatnia część to wieszaki na koszule i sukienki oraz wysuwany wieszak na spodnie na dole. Dodatkowo wszystkie partie wieńczy tzw. pawlacz po całej długości szafy.

 

 

 

Teraz będzie ważne!

Jak zrobić, żeby wszystkie wysuwane części faktycznie się wysunęły, gdy zamontujemy drzwi? Trzeba dobrze zaplanować szerokości skrzydeł versus szerokości wewnętrznych kolumn. Prowadnice na 3 sztuki drzwi, o których dalej opowiem są na, kolokwialnie mówiąc, podwójnych szynach. To oznacza, że 2 pary drzwi będą jeździć po wewnętrznej szynie, a jedne na zewnętrznej. Dzięki temu możliwe jest przesunięcie wszystkich skrzydeł. I tak aby dostać się do lewej części, trzeba wszystkie pary drzwi przesunąć w prawo. A do szuflad obok, należy jedną parę przesunąć w lewo podczas, gdy pozostałe w prawo. I tak analogicznie. Sęk w tym, aby dobrze wymierzyć szerokości drzwi i części do których trzeba się dostać.

 

Jak zrobić szafę? – Wnętrze

Skoro już mamy plan, czas na jego realizację. Zacznijmy od prostej części – ścianki i półki. I tutaj czas na wycieczkę np. do np. Castoramy. Tam podeszłam na stoisko drewniane i zamówiłam odpowiednie długości białej sklejki z obiciem na bokach (na drzwi, ścianki i półki). Aby je przybić do ściany potrzebujesz kątowników czyli takich małych blaszek:

 

 

Jak zrobić szafę?

Najpierw postawiliśmy wszystkie ścianki działowe, do których można było po kolei przybijać półki, w tym długi pawlacz na górze szafy.

 

 

Co dalej? wieszaki i szuflady. I tutaj z czystym sumieniem polecam IKEę (i nie – ten wpis nie powstał we współpracy z żadną firmą). Mają tam naprawdę fajne systemy do szaf na szerokość 40 i 60 cm. Moja szafa jest długa, ale wąska, ma tylko 40 cm głębokości. Zatem kupiłam wieszaki wysuwane w przód. Na nich można zawiesić koszule, bluzki, sukienki. Wieszaki podzieliłam osobno na moje i męża (moja część jest ciut większa :)). Taki podwójny wysuwany wieszak to koszt 30 zł, pojedynczy – 20 zł.

 

Jak zrobić szafę?

 

Czas na wieszak na spodnie – po jednym dla mnie i dla Mariusza – koszt 70 zł.

 

 

 

Szuflady i koszyki to też bułka z masłem, bo całe zestawy wraz z prowadnicami również znajdziesz w IKEI/sklepach internetowych – koszt zależy od wielkości, ale ok 70 zł/sztuka.

Dodatkiem może być wysuwany wieszak na paski, zamówiłam taki osobno w internecie za dosłownie 20 złotych.

 

 

 

Takich systemów jest o wiele, wiele więcej. Wystarczy pojechać i zobaczyć czy do Ikei, czy Castoramy, czy poszperać w „Internetach”.

 

Jak zrobić szafę? – Drzwi

W Castoramie kupiłam 2 sztuki prowadnic o długości 180 cm na 3 pary drzwi (z podwójnymi szynami – ok 300 zł). To ważne, aby kupić szyny na odpowiednią ilość skrzydeł, bo na 2 pary będzie to zupełnie inny system. Następnie górne szyny przywierciliśmy do sufitu i jedną do podłogi.

W zestawie prowadnic są też małe kółeczka, które przywiercasz do skrzydeł. Mają one ok 0,5 cm wysokości, więc koniecznie pamiętaj, aby ten wymiar odliczyć od wysokości drzwi, gdy zamawiasz płyty!

I śmiga jak ta lala!!

 

Jak zrobić szafę?

 

Dekoracja skrzydeł

Jeśli chodzi o same drzwi – to również zamówiłam odpowiedniej długości i szerokość płyty w Castoramie (obite po bokach). Ale same płyty jakoś smutno wyglądały. Postanowiłam je udekorować.

Już we wcześniejszym wpisie o drzwiach rustykalnych pisałam o eleganckim wykończeniu w kształcie krzyża. Postanowiłam zastosować ten pomysł również tutaj. Na szczęście znalazłam białe listwy drewniane również w Castoramie (dość drogie, bo jedna sztuka kosztuje ok. 24 zł, ale idealnie pasują!). Docięliśmy je do odpowiednich długości, w tym skosy. Łączenia między listwami zamaskowałam białym akrylem.

 

 

 

I tyle! Tak prezentuje się pierwsza z moich szaf! W przedpokoju zbudowaliśmy jeszcze szafę tzw. „Walk-in”, a w małym pokoju szafę na moje wszystkie przybory DIY, w tym z tablicą PEGBOARD!

 

 

 

Koszt całości plasuje się w okolicach 1600 zł. Wszystko zależy od wielkości płyt (26 zł/m2) i ilości „gadżetów” w środku, które też swoje kosztują. Polecam jednak taką metodę, w zamian za kupienie gotowej, gdyż koszt w tym drugim przypadku będzie min. 2 razy wyższy. Uważam, że moja szafa ma wszystko czego potrzebuję i nie jest gorsza od zamówionej w sklepie. Mam nadzieję, że Cię przekonałam, ale jeśli masz jakieś szczegółowe pytania – daj znać!

Close
%d bloggers like this: