stolik z plastra drewna dekostacja 29 2 - Stolik z plastra drewna
Meble DIY

Stolik z plastra drewna

W tym artykule dowiesz się jak samodzielnie wykonać stolik z plastra drewna. To naprawdę piękny, a zarazem prosty mebel DIY!

Aranżacja mojego ogródka i tarasu w końcu dobiegła końca. Wisienką na torcie stał się stoliczek kawowy, który idealnie pasuje do mojej strefy relaksu, obok huśtawki. Ma to co kocham – surowy materiał, czyli drewno i stal. Możesz go również postawić w salonie, albo jako uroczy i rustykalny kwietnik!

Oto instrukcja:

 

Co będzie potrzebne?

  1. Plaster drewna – ja akurat znalazłam w starej komórce babci, ale internet jest pełen takich dodatków od ok. 50 zł za duży plaster;
  2. Stalowe, podwójne nogi – tutaj podrzucam link do produktu. Ich koszt zależy od wysokości nogi (29 – 49zł).
  3. Olej do drewna – może to być specjalistyczny olej, bądź zwykły kuchenny olej lniany;
  4. Wkręty i wkrętarka;
  5. Szlifierka z papierem ściernym (gr.40);
  6. Miarka;
  7. Cyrkiel lub gwóźdź ze sznurkiem.

 

Czas wykonania:

Jedno popołudnie.

 

Poziom trudności:

Łatwe

 

Stolik z plastra drewna – Plaster

Zaczynamy od przygotowania plastra drewna. Jeśli kupujesz gotowy, wyszlifowany plaster, to możesz przejść do kolejnego punktu. Ja jednak musiałam najpierw osuszyć, wyszlifować i oczyścić stary plaster drewna służący jako blat stolika. Był dość mocno zniszczony, dlatego użyłam naprawdę grubego papieru ściernego – gradiacja 40.

Podpowiem Ci tylko, że cena wyszlifowanego plastra drewna jest 2 razy wyższa od tego, który nie był jeszcze wygładzany.

 

 

Stolik z plastra drewna – Nogi

Na rynku jest wiele akcesoriów meblowych, w tym naprawdę dużo rodzajów nóg stołowych. W sklepach budowlanych znajdziesz je głównie z chromu, ich wygląd jednak nie zachwyca. Natomiast czarna stal to przpiękny materiał, który moim zdaniem, najlepiej pasuje do drewna. Nogi, które wybrałam nie są toporne, jak wiekszość sklepowych, mają zaokrąglony kształt i stanowią idealne uzupełnienie blatu stolika. Produkt taki znalazłam w sklepie rustykalneuchwyty.pl – to noga HAIRPIN, którą można nabyć w różnych rozmiarach (20, 40 i 73 cm). Ja wybrałam najwyższą opcję, ponieważ potrzebuję, aby stolik znalazł się na wysokości mojej huśtawki na tarasie.

 

 

Do stabilności blatu wystarczą 3 takie nogi. Bardzo łatwo się je przykręca, gdyż mają przygotowane otwory na wkręty.

 

 

Jedyną trudnością jest wyznaczenie miejsca montażu nóg. I teraz uwaga! Będzie powrót do lekcji matematyki, do tematu „Jak wpisać trójkąt równoboczny w okrąg?”. Chodzi o to, aby na  okrągłym plastrze zaznaczyć 3 miesca równo od siebie oddalone. Najlepiej użyć do tego cyrkla, jeśli jednak go nie posiadasz, to użyj… gwoździa i sznurka. Już tłumaczę szczegóły.

Za pomocą miarki wyznacz środek plastra od jego spodu. To będzie nasz punkt centralny.

 

Stolik z plastra drewna

 

Wbij w niego gwóźdź (lub wkręt). Następnie owiń wokół niego kawałek cienkiego sznurka. Drugą końcówkę owiń wokół ołówka. Naprężonym sznurkiem narysuj koło.

 

Stolik z plastra drewna

 

Teraz należy wyznaczyć trójkąt równoboczny na okręgu. Zaznacz punkt na okręgu. Następnie rozwartością cyrkla (lub sznurka), która odpowiada długości promienia, zaznaczaj kolejne punkty na okręgu.

 

 

Na koniec połącz co drugi punkt prostą kreską – wyjdzie Ci trójkąt równoboczny. Dla ułatwienia podrzucam link do filmiku z lekcji matematyki.

 

Stolik z plastra drewna

 

Mając wyznaczone 3 punkty – wystarczy przywiercić do nich nogi. Użyj wkrętarki i wkrętów do drewna.

 

 

Stolik z plastra drewna – Olej

Większość pracy za nami! Pozostaje impregnacja drewna. Mój stolik ma stać na zewnątrz, dlatego zdecydowałam się na bezbarwny olej do tarasów. Użyłam Altaxu, ale każdy bezbarwny olej kupiony w sklepie budowlanym tutaj się nada.

Do wnętrz mieszkań polecam zwykły olej lniany – 100% natura!

Zamiast oleju możesz też uzyć bezbarwnego wosku lub lakieru. Ten ostatni jednak nada lekkego połysku drewnu.

Nałóż 1-2 warstwy oleju na plaster, nie zapominając o jego spodzie i bokach.

 

 

Gotowe! Oto jak prezentuje się stolik!

 

 

A tak wygląda w mojej letniej aranżacji:

 

 

Swoją drogą na blogu wkrótce pojawi się wpis o tej przestrzeni, a dziś odsyłam Cię do wpisu o tym jak samodzielnie wykonać taras z desek!

 

Zapisz się również na Newsletter i odbierz oryginalne etykiety na weki 🙂

 

Close
%d bloggers like this: