schowek na narzędzia 2 - Jak zbudować schowek na narzędzia?
Ogród

Jak zbudować schowek na narzędzia?

W tym poście dowiesz się jak zbudować schowek na narzędzia lub rower. Zbudowaliśmy 2 komórki zewnętrzne i dziś przedstawię Ci jak tego dokonaliśmy.

Kocham to nasze mieszkanie, ale fakt, że deweloper nie przewidział komórki dla wszystkich właścicieli, w tym dla nas, jest mocno na minus. Obeszliśmy oczywiście ten problem. Mamy 2 małe ogródki i w każdym z nich postawiliśmy szopkę. To naprawdę niezbędne pomieszczenie, potrzeb jest wiele – przede wszystkim rezczy ogrodowe jak kosiarka, czy narzędzia, nie wspominając o rowerach! Przecież w domu tego trzymać nie będę. Zatem jak zbudować schowki, które nie będą szpecić otoczenia a dodadzą mu uroku?

Co będzie potrzebne:

 1. Deski – my kupiliśmy boazeryjne sosnowe w Castoramie;
 2. Kantówki na szkielet komórki;
 3. Kilka płyt chodnikowych małych;
 4. Płyty OSB;
 5. Papa podkładowa;
 6. Gonty;
 7. Impregnat do drewna/farba/Lazura – do powierzchni zewnętrznych;
 8. Niezliczona ilość wkrętów do drewna :);
 9. Kołki rozporowe;
 10. Zawiasy zewnętrzne + suwak z kłódką;
 11. Kątowniki w 2 rodzajach (łączniki ciesielskie zwykłe oraz krokwiowe);
 12. Klej bitumiczny (do papy i gontów);
 13. Papiaki z blaszkami;
 14. Wkrętarka;
 15. Piła;
 16. Szlifierka.
 17. ew. plastikowa rynna z uchwytami dekarskimi.

Wszystko jest do kupienia w sklepie budowlanym, najdroższe jednak jest drewno, radziłabym więc poszukać lokalnych składów drewna (będzie taniej). Za dwie komórki, łącznie o powierzchni ok. 7 mkw zapłaciliśmy ok. 1200 zł. Dla pórównania w tej cenie kupisz jeden domek narzędziowy w sklepie budowlanym.

Od czego zacząć?

Schowek na narzędzia – Konstrukcja

Od wyrównania powierzchni, jeśli jest spadek. Następnie należy jako podłoże położyć płyty betonowe. To do nich będziemy przykręcać całą konstrukcję. Płyty służą jako utwradzenie podłoża, to dobra alternatywa do wylewania betonu.

Jak widzisz do płyt należy teraz przywiercić kantówki, aby zacząć budować szkielet komórki. Tutaj przydzadzą się kołki rozporowe. Następnie do poziomych, przymocowanych już desek przykręć pionowe deski. Złącz je kątownikami (to taki blaszki tzw. łączniki). Dalej czas na zbudowanie konstrukcji dachu tym samym sposobem.

Tak wygląda konstrukcja schowka na rowery:

A tak schowka na narzędzia:

 

Schowek na narzędzia – podłoga

Tutaj nie ma filozofii – kładziemy płytę OSB na dno konstrukcji i przytwierdzamy ją wkrętami.

 

Schowek na narzędzia – Ścianki

Najwięcej czasu zajmują ścianki. My użyliśmy desek boazeryjnych z piórami, aby jedna deska wchodziła w drugą. Najpierw trzeba je odpowiednio dociąć, aby pasowały do konstrukcji. Nie ukrywam, że bez piły robilibyśmy to o wiele dłużej.

schowek na narzędzia

Deski po kolei montuj od dołu do góry i przywiercaj je wkrętami do konstrukcji.

Niektóre deski muszą być docięte po skosie, zwłaszcza przy dachu. Najlepiej odrysuj sobie linię cięcia i dotnij np. szlifierką kątową.

 

Drzwi

Drzwi robione są analogicznie z desek. Jedynie muszą być od wewnątrz wzmocnione deskami.

 

Zawiasy

Nie muszę chyba tłumaczyć, że dzięki zawiasom drzwi mogą się otwierać. Mnie zależało na rustykalnym klimacie, chciałam mieć koniecznie czarne zawiasy oraz zamki na zasuwę z kłódką. Nie mogłam jednak takich znaleźć, albo były bardzo drogie. Poradziłam sobie z tym problemem i po prostu pomalowałam zwykłe blaszane zawiasy i zasuwy na czarny kolor. Po wyschnięciu zostały przymocowane do komórek. Tutaj radzę użyć śrub bez łebków, aby nikt nie mógł ich odkręcić.

 

Malowanie

Deski możesz pomalować zarówno przed montowaniem, jak i po.

My zrobilismy tak i tak. Najłatwiej jest malować je po zamontowaniu, jednak jeśli nie masz dostępu do ścianek, pomaluj je w pierwszej kolejności.

Jakiego produktu użyć?

Koniecznie odpornego na warunki atmosferyczne. Do schowka na rowery użyliśmy impregnatu do drewna, który nam pozostał po budowie mebli ogrodowych (tutaj możesz sprawdzić szczegóły), natomiast do schowka na narzędzia –  Lazury. Lazura ma tą właściwość, że nie zakrywa struktury drewna i widać np. słoje. Na tym mi zależało.

 

Schowek na narzędzia – dach

Na dach najpierw połóż płytę OSB. Na nią zaś najpierw należy położyć papę podkładową i pryzmocowac je tzw. papiakami (takie małe gwoździki specjalne do papy).

Dopiero na przybity podkład zacznij kłasć gonty. Układaj je naprzemnnie i również mocuj papiakami. Kanty gontów doklej do komórek klejem. My w dodatku nałożyliśmy na rogi schowków drewniane kątowniki.

 

Dodatki:

Środek

W środku komórki możesz dowolnie dodawać półki, wieszaki itp. Najlepiej zrobić je z pozostałych desek. Nie potrzebujesz wyszlifowanych i eleganckich regałów. wystarczy decha + najtańsze wsporniki. Za wieszaki mogą posłużyć zwykłe gwoździe. Super opcją jest również przytwierdzenie denek słoików do półek od spodu. Do wieczek dokręć słoiczki z podpisaną zawartością śrubek. wkrętów, gwoździ itd. To jest wspaniała organizacja akcesoriów!

 

Rynna

Rynna jest dodatkiem, który może być, ale nie musi. W przypadku schowku na rower, spadek dachu, a co za tym idzie spadek deszczu skierowany jest na ulicę. Jednak w przypadku drugiego domku narzędziowego, sprawa była trudniejsza, bo musiałabym zalać sąsiadów. Dodaliśmy więc prostą rynnę z forntu komórki. To nic innego niż połączenie plastikowych rurek i przymocowanie ich do desek za pomocą uchwytów rynnowych.

I w sumie to tyle!

Tak prezentuje się całość:

Jeśli masz jakieś pytania – pisz śmiało, to skomplikowany proces, zatem być może nie wszystko jest jasne.

Zapraszam Cię równiez do zapisu na Newsletter 🙂

Close
%d bloggers like this: