doniczki drewniane diy 22 1 - Doniczki drewniane DIY
Ogród

Doniczki drewniane DIY

W tym poście dowiesz się jak samodzielnie wykonać skrzynki i doniczki drewniane diy. Wykorzystam do tego odpady drewna po różnych pracach, ale równie dobrze możesz użyć starego drewna – po co kupować nowe!

Podczas urządzania ogródka i tarasu nie mogło zabraknąć drewnianych akcentów. W końcu to podstawowy materiał dekoracyjny u mnie w domu. Drewno nadaje wnętrzu (lub zewnętrzu) ciepła i przytulnego klimatu, a w połączeniu z kwiatami daje niezwykły efekt. Jak zwykle łudziłam się, że kupię gotowe skrzynki, czy doniczki w rozsądnej cenie. Nic bardziej mylnego! To koszt ok 100 zł/szt. Dla mnie to za dużo jak na taki gadżet.

Poratowało mnie oczywiście „zrób to sam”, a do tego posiadałam wiele desek po ukończonych wcześniej pracach (a to po wykonaniu mebli ogrodowych, schowka, czy ściany z desek). Aż się prosiło, by wykorzystać te „odpady”.

 

Co będzie potrzebne?

  1. Deski – o wymiarach które stworzą idealną dla Ciebie długość doniczki;
  2. Wkręty do drewna;
  3. Wosk do drewna/farba/lazura/lakierobejca – do użycia zewnętrznego;
  4. Drut (możesz go uzyskać z nieużywanego grubego kabla);
  5. Wkrętarka;
  6. Szlifierka;
  7. Piła ręczna lub elektryczna.

 

doniczki drewniane diy

 

Czas wykonania:

Konstrukcja jednej doniczki może być wykonana maksymalnie w pół h (jeśli nie krócej) , doliczyć należy czas schnięcia farby etc.

 

Koszt:

Jeśli nie masz desek – np. tak jak ja odpadów po innych pracach, możesz użyć starych desek i je oczyścić lub wyszlifować. Jeśli jednak musisz kupić nowe – to koszt ten nie powinien przekroczyć 25 zł/mkw desek boazeryjnych.

Wosk/farba itp. – niewiele jest tego potrzeba, więc kupuj małe puszki – 10 – 15 zł. Lub użyj tych, które masz w domu po innych pracach wykończeniowych.

Zatem maksymalny koszt wyjdzie ok. 40 zł za kilka doniczek!

 

Poziom trudności:

Proste.

 

Doniczki drewniane DIY – od czego zacząć?

Krok 1 – Docinanie desek

Odmierz odpowiednią długość desek, jaką potrzebujesz. Zaznacz ołówikiem miejsce cięcia. Następnie piłą (najlepiej elektryczną) dotnij deski. Ja dodatkowo musiałam dociąć pióra z boazerii, gdyż akurat użyłam desek boazeryjnych.

 

 

Krok 2 – Skręcanie doniczek

Teraz do akcji wejdą wkręty i wkrętarka. To banalnie proste. Przyłóż po kolei deski do siebie i skręć je. Zanim jednak wkręcisz wkręt – nagwintuj otwór. Co to znaczy? Większym wiertłem wykonaj mały nawiert, tak aby główka wkrętu się chowała w „dziurkę”. Dodatkowo, aby uniknąć pękania deski, nawierć cieniutkim wiertłem deskę, dopiero następnie użyj wkrętu. Pozwól, że Ci to wytłumaczę na podstawie zdjęć:

 

 

Krok 3 – Malowanie

Najpierw jednak przeszlifuj kanty i ranty doniczek, aby były gładkie i bezpieczne.

Część desek pomalowałam białą farbą olejną, część białą  lazurą do drewna, a część dębowym woskiem. Wszystkie później zabezpieczyłam lakierem bezbarwnym.

Te produkty miałam w domu po wykańczaniu mieszkania, płotu itp. Ale nadawały się tutaj idealnie!

 

 

Krok 4 – Uchwyty

Jasne, że możesz kupić haczyki w Castoramie. Ja natomiast zrobiłam uchwyty z … drutu. Jak uzyskać drut? A np. z kabla. Tak! Każdy kabel w środku, pod gumową ochronką ma w sobie druciki! To dzięki nim prąd przepływa. W grubszym kablu są grubsze druty i taki użyłam do wykonania haczyków. Owiń drut (kombinerki się przydadzą) wokół wkrętu i wygnij go tak, jak potrzebujesz.

 

 

Czas zasadzić kwiaty!

Ważne! – nie wkładaj ziemi bezpośrednio do doniczki. Najlepiej najpierw włóż folię i przymocuj je takerem.

 

 

Doniczki drewniane diy – Oto efekt!

 

 

Innym razem zrobiliśmy poniższą skrzynkę. Jest ona wyższa,a świetnie tutaj się sprawdziły deski boazeryjne z piórem! Włożyłam jedną deske w drugą i tak powstała taka oto skrzynka:

 

doniczki drewniane diy

 

To naprawdę łatwy sposób na drewniane doniczki! A jaka oszczędność 🙂

Daj znać czy pomysł Ci się podoba, zapraszam Cię również do zapisu na mój Newsletter 🙂

Close
%d bloggers like this: