IMG 8960 - Łóżeczko domek DIY
DIY,  Dziecko,  Meble DIY

Łóżeczko domek DIY

Czas letni to nie tylko wypoczynek, urlop i relax. To także czas, kiedy wykonujemy remonty, kończymy zaczęte projekty i realizujemy plany budowlane. Mamy wtedy czas wolny, a nasza głowa eksploduje nowymi pomysłami Nam w tym okresie udało się zakończyć projekt dla naszego 3 letniego syna – łóżeczko domek DIY. Dziś chciałabym podzielić się z Wami jak je wykonaliśmy, czy przeszedł test wytrzymałości oraz najważniejsze czy przypadł do gustu jego użytkownikowi! Samo wykonanie takiego łóżeczka nie jest, aż tak trudne jak może się wydawać. Mając wizję czy projekt pozostaje nam tylko oszacować ilość oraz rodzaj potrzebnego materiału. Istotnym wyborem jest także impregnat. W końcu chodzi tutaj o młodego człowieka, który musi czuć się dobrze i spokój rodziców, że prawidłowo dbają o jego zdrowie.

A więc do dzieła!

Potrzebne rzeczy:

 • Przede wszystkim drewno – wybrałam sosnę jako najtańszy, ale i najpopularniejszy materiał. Ważne, żeby było dość wysuszone, aby w późniejszym użytkowaniu nie wypaczyło się. Większość drzewa to:
  • kantówka 5×5 cm przycięta w odpowiednich długościach,
  • listewka,
  • płaskie deski, które znajdują się pod materacem (długość oraz szerokość to indywidualna kwestia uzależniona od wielkości łóżeczka,
 • Narzędzia:
  • wyżynarka lub piłka do drewna,
  • szlifierka z papierem ściernym 80 i 120,
  • wkrętarka z odpowiednim bitem do wkręcania konfirmatów,
 • wiertło do konfirmatów i konfirmaty (czyli specjalny wkręt stosowany w montażu mebli),
 • kątowniki 6 sztuk,
 • wkręty potrzebne do przymocowania listewek przy ramie łóżka oraz ramion łóżeczka do ramy,
 • miarka.

Stopień trudności:

średnio trudny – trudny

Koszt:

Wszystko zależy od wielkości łóżeczka oraz rodzaju drewna, z jakiego będzie wykonane. Nas całość łóżeczka w rozmiarze 170×60 wyniosło około 350 zł.

Czas wykonania:

Wykonanie, czyli docinka, skręcanie oraz szlifowanie w 2 osoby zajęło 1 cały dzień. Impregnacja lakierobejcą od Luxdecor (2 warstwy) trwała pół dnia wliczając w to oczywiście schnięcie pomiędzy warstwami.

Łóżeczko domek DIY – krok 1.

Zaczynamy od przygotowania ramy łóżeczka oraz przycięcia na odpowiednią długość oraz wysokość 4 kantówek, które będą spełniać rolę nóg łóżeczka. Każdą nogę przytwierdzamy do ramy, wspomagając się kątownikiem. Wymieniona wcześniej listewka będzie potrzebna wewnątrz ramy, aby móc rozłożyć na niej deski pod materac, jako podpora całego szkieletu.

Łóżeczko domek DIY – krok 2.

Mając dokładny wymiar łóżeczka, który chcesz stworzyć koniecznie rozplanuj ilość kantówek potrzebnych do przymocowania barierki oraz odległości między jedną a drugą. Na tym etapie musisz koniecznie wywiercić wiertłem do konfirmatów wszystkie elementy, które później będą dokładnie skręcane. Po docięciu na odpowiedni wymiar koniecznie wyszlifuj kantówki. To ważne przy montażu, impregnacji oraz późniejszym użytkowaniu. Możesz zrobić to szlifierką lub ręcznie papierem ściernym. Na tym etapie nie mogło, zabraknąć oczywiście kierownika, który zatwierdzał projekt

Łóżeczko domek DIY – krok 3.

Przed nami ostatni etap tworzenia, czyli wiercenie i wkręcanie wkrętów do powstałego stelaża. Mocując ramiona łóżeczka oraz kantówkę, jako wspornik całej konstrukcji pamiętaj, aby krzyżujące się ramiona konieczne przyciąć w kąt i za pomocą wkrętów przymocować je do ramy łóżeczka. Po ich zamontowaniu razem z poprzeczną belką dla pewności dodaj kątowniki po obydwu stronach, dzięki temu cała konstrukcja będzie stabilna.

Łóżeczko domek DIY krok – 4 – Impregnacja

Dla mnie to była jedna z kluczowych decyzji, bo nie o sam kolor się rozchodziło, ale także o bezpieczeństwo. Wybrałam lakierobejce od Luxdecor, ponieważ jest bezpieczna dla dzieci i przyjazna środowisku. Na powierzchnię starczyło mi 2,5 l lakierobejcy, przy 2 warstwach krycia (i jeszcze dużo zostało) za pomocą pędzla. Oczywiście pamiętaj, aby przygotować wcześniej podłoże do malowania zgodnie z podaną instrukcją. Łatwość i trwałość krycia oraz efektowne podkreślenie słoi drewna wydobyło moim zdaniem w naturalny sposób piękno struktury drzewa. Tym samym nadając mu trwały kolor i wysoki połysk udało mi się nadać „charakter”, dzięki czemu łóżeczko domek DIY stało się kluczowym elementem całego pokoju Janka. Zresztą sprawdź sama, wybrany przeze mnie produkt wraz ze szczegółowym opisem znajdziesz tutaj-> KLIK a poniżej dostępną szeroką gamę kolorów tej lakierobejcy. Dla mojej rodziny malowanie impregnatem było świetną zabawą. Każdy miał swój wkład podczas realizacji tego projektu

Czas na finał! Tak wygląda Łóżeczko domek DIY Janka. Użytkuje je już jakiś czas i jest na prawdę zadowolony, bo przesypia całe noce i nie mam problemu, żeby zagonić go wieczorem do łóżeczka Jeśli jesteś ciekawa, co się zmieniło, także w jego pokoju podczas 3 lat to zapraszam Cię jeszcze TUTAJ

Do zobaczenia!

Close
%d bloggers like this: