Rustykalny Salon
DIY,  Meble DIY

Stolik z pnia drzewa

W poście o aranżacji rustykalnego salonu, pokazałam Ci jeden z projektów DIY – drewniany stolik z pnia drzewa. Bardzo się Wam ten pomysł spodobał, dlatego czym prędzej dziś go opiszę.

 

stolik z pnia drzewa

Co będzie potrzebne?
  • Pieniek drzewa;
  • Szlifierka/papier ścierny;
  • Lakier matowy bezbarwny do drewna (ja użyłam lakieru do parkietów 0,75l/25 zł)
  • Woda z detergentem, ewentualnie środek na mchy.

 

Chyba nie dużo, prawda? Zdaję sobie sprawę, że mieszczuchy mogą mieć problem ze znalezieniem takiego pnia, ale popytaj rodziny mieszkającej pod miastem. Może masz blisko las, albo Twój Wujek pali drewnem w kominku i akurat ma jakiś kawał drewna?

Poziom trudności: Łatwe

Czas trwania: Jedno ciepłe popołudnie

 

Stolik z pnia DIY – Krok 1

Oczyść dokładnie pieniek z nieczystości. Użyj do tego ciepłej wody z detergentem. Pędzelkiem możesz usunąć piasek z kory. Natomiast jesli kora pnia jest pokryta mchem – użyj środka na mchy (koszt to kilkanaście złotych w Castoramie).

Następnie poczekaj aż pieniek dokładnie wyschnie.

 

Stolik z pnia DIY – Krok 2

Teraz oszlifuj blat stolika, aby był gładki i równy. Pamiętaj, że ma być funkcjonalny, nie ma tu miejsca na spadki, górki i dołki. Jeśli masz szlifierkę, wykorzystaj ją. W zależności od stopnia nierówności użyj odpowiedniego papieru ściernego – od gradiacji 40 (przy największych bruzdach) wzwyż. Oczywiście spękania i słoje drewna nie znikną – z resztą to one są całą ozdobą stolika.

Zajmij się także spodem stolika. Również powinien być gładki i równy.

 

 

Stolik z pnia DIY – Krok 3

Gdy pieniek będzie jasny, czysty i gładki – możesz brać się za lakierowanie! Ja nałożyłam dwie warstwy koniecznie matowego lakieru bezbarwnego zarówno na blat, jak i na korę.Nie chciałam, aby drzewo się świeciło – nie wyglądałoby naturalnie.

 

Co do kory – są dwie szkoły. Możesz ją zostawić i wykonać stolik, taki jak ja. Możesz też pozbyć się kory i mieć gładkie drewno równiez z boków.

 

stolik z pnia drzewa

 

Oto efekt!

 

Mam jeszcze kilka innych pieńków i zamierzam z nich zrobić kwietnik w ogrodzie 🙂

 

Zapraszamy Cię również na nasz pomysłowy Newsletter 🙂

Close
%d bloggers like this: