ramki z palet
Dekoracje DIY,  DIY,  Upcycling

Ramki z palet

Na pewno wiesz, że z palet można zrobić różne cuda. Ile razy widziałam wykonane łóżka, stoły, ławy etc. właśnie ze zwykłych, wydawałaoby się nikomu niepotrzebnych palet. Zafascynowała mnie idea takiego recyklingu i zdecydowałam, że koniecznie spróbuję takiego DIY! A ponieważ przez kilka ostatnich miesięcy budowaliśmy nasze nowe lokum to i dostaw na paletach nam nie brakowało. Postanowiłam zacząć od małego, ale i uroczego projektu. Dziś więc, pokażę Ci jak zrobić ramki z palet.

Drewno to ukochany przeze mnie surowiec, a w moim nowym mieszkaniu panuje styl rustykalny. Wykorzystanie zatem używanych desek będzie idealnym pomysłem!

Co jest potrzebne?
 1. Paleta
 2. Farba kredowa
 3. Pędzel
 4. Wosk
 5. Ściereczka
 6. Wkręty
 7. Wkętarka
 8. Sznurek
 9. Papier ścierny (40)/ Szlifierka do drewna
 10. Brzeszczot/piła

 

ramki z palet

 

Koszt:

Podejrzewam, że większość rzeczy masz w domu, a jeśli nie, to kosztują one naprawdę grosze, najdroższymi produktami jednak są:

 

Poziom trudności:

Średni.

 

Czas wykonania:

1 dzień (z wyschnięciem farby).

Ramki z palet – krok 1.

Najpierw trzeba dostać się do desek, tzn. rozłożyć palatę na części. Ja użyłam przecinaka, który podważył gwoździe, dzięki temu oderwałam jedną deskę od drugiej. Trzeba do tego użyć trochę siły, więc przyda się do tego ręka mężczyzny 🙂 Podrzucam jednak filmiki o tym jak to zrobić!

 

Ramki z palet – krok 2.

Nastęnie należy deski dociąć do potrzebnej długości:

 • 3 szersze (jako baza ramki);
 • 2 węższe (do podtrzymania konstrukcji ramki).

Deski najlepiej jest oczywiście przyciąć piłą, ale nie zdziwię się jak powiesz „ale ja nie mam piły”. W takim przypadku użyj brzeszczota. To narzędzie niejednokrotnie nam pomogło podcas całego remontu, a kosztuje grosze. Jeśli utniesz nierówno – nie przejmuj się, ramki mają mieć charakter rustykalny, który kocha krzywizny i niedoskonałości!

 

ramki na zdjęcia z palet

 

Ramki z palet – krok 3.

Koniecznie deski wyczyść i przeszlifuj. Przed malowaniem powierzchnia musi być czysta, aby farba się trzymała. Użyte palety najczęśniej są bardzo zanieczyszczone i zwykła woda nie wystarczy do wyczyszczenia. Należy więc je dokładnie przeszlifować. Jeśli nie masz szlifierki (która, moim zdaniem, jest jednym z najlepszych wynalazków ludzkości) wykorzystaj gruboziarnisty papier ścierny (40).

Następnie czas na najprzyjemniejsze! Pomaluj deski wybraną farbą kredową. Ja użyłam białego koloru, aby później nanieść na nim kontrastujący brązowy wosk. Gdy farba wyschnie – oceń, czy należy nalożyć drugą warstwę. W moim przypadku jedna warstwa wystarczyła, z resztą nie zależy mi na dokladnym pokryciu – właśnie ma być niedoskonale. Mało tego! Aby efekt ten pogłebić, wyschnięte drewno przetarłam papierem ściernym.

 

 

Ramki z palet – krok 4.

Czas na wosk! Delikatnie ściereczką przetrzyj wszystkie deseczki, tak aby produkt wszedł we wszystkie dziurki i ryski. Pozostaje tylko kilka machnięć papierem ściernym, co potęguje efekt „starości drewna”.

 

 

Ramki z palet – krok 5.

Następnie deski należy zbić ze sobą. Ułóż 3 szersze drewienka obok siebie, a dwa mniejsze ustaw w poprzek. Następnie za pomocą czarnych wkrętów i wkrętarki złącz ze sobą deski. Zdjęcia najlepiej pokażą jak to zrobić:

 

 

Ramki z palet – krok 6.

Teraz wystarczy zawiązać sznurek jutowy na dwóch końcach górnej deski i powiesić ramki na ścianie!

 

ramki na zdjęcia z palet

 

W moim rustykalnym wnętrzu do ściany przybiłam haczyki, a na nim zawiesiłam powstałe ramki. Zdjęcia przyklaiłam za pomocą gumek (tzw. masa mcująca do ścian).

 

Tak wygląda całość:

 

Oto mój przedpokój 🙂 Tutaj możesz zobaczyć jak zrobić takie drzwi!

 

Mam nadzieję, że podoba Ci się mój pierwszy projekt z palet. Myślisz, że mogę brać się za następne? Kusi mnie wykonanie mebli ogrodowych wiosną… Zobaczymy, czy się odważę.

 

Zapraszam Cię również do zapisu na nasz newsletter!

Oh no...This form doesn't exist. Head back to the manage forms page and select a different form.
Close
%d bloggers like this: