page 1 - Rustykalne drzwi DIY
DIY,  Wyposażenie wnętrz

Rustykalne drzwi DIY

Drzwi to wizytówka domu, to one zapraszają domownika i gości do środka. To je zauważamy jako pierwsze we wnętrzu. Powinny być więc piękne, a najlepiej niepowtarzalne. Jeśli fascynują Cię domy z duszą, lubisz klimat jak ze starej chatki, to z pewnością przypadnie Ci do gustu mój najnowszy projekt – rustykalne drzwi DIY. Niestety oryginalnych i nietuzinkowych produktów nie znajdziesz w sklepach, dlatego też aby je mieć – trzeba je zrobić. Spokojnie. Nie jest to skomplikowany projekt, a jego szczegóły opisuję dokładnie poniżej.

Być może wiesz, że jestem w trakcie aranżacji wnętrz 3 pokojowego mieszkania. Zdecydowaliśmy się z mężem na zakup nowego lokum, w stanie deweloperskim. Mogłam zatem puścić wodze fantazji w aranżacji wnętrz i wybrałam wymarzony, ciepły klimat stylu rustykalnego. Więcej o nim piszę tutaj, a pod tymi linkami znajdziesz 2 już prawie zrealizowane projekty nowego domu! -> Projekt łazienki; Projekt sypialni).

Wszystkie pomieszczenia mieszkania mają jedną wspólną cechę – drzwi, czyli moje cudowne sielskie wrota, które samodzielnie wykończyłam. Jak?

 

Rustykalne drzwi DIY – stan wyjściowy

 

Na sam początek kupiłam zwykłe, sosnowe drzwi w sieciówce. Niczym nieimpregnowane, niczym nieozdobione. Kosztowały mnie 168 zł/skrzydło.

 

Rustykalne drzwi DIY

 

To moja bezimienna baza, której postanowiłam nadać życie.

 

Rustykalne drzwi DIY – dekoracyjne deseczki

 

Wystarczy przykleić 2 listewki do drzwi, aby zmienić ich wygląd! I to nie byle jaki – bo w wiejskim stylu.

Listwy kupiłam w Castoramie. Ich szerokość to 4 cm. Należy je idealnie dociąć do dolnej części drzwi. W miejscu łączenia listew –  lekko wyżłobić górne drewienko, tak aby dolne mogło się w nie „wpiąć”. Dokładnie docięte (ręcznie brzeszczotem) i doszlifowane papierem ściernym deseczki, można przyklejać do drzwi klejem do drewna (jest ich mnóstwo w sklepach budowlanych). Zdjęcia najlepiej wytłumaczą cały proces:

 

 

Rustykalne drzwi DIY – Bielenie

 

Czas na bohatera metamorfozy.

Zależało mi, aby drzwi były pobielone, a nie całkowicie zamalowane na biało. Chciałam zachować naturalne słoje drewna, w końcu to esencja rustic style!

Idealnym produktem okazała się być biała Lazura marki Lux Decor, która zabieliła drzwi, ale też uwidoczniła sęki sosny. Jest to też oczywiście świetny impregnat do drewna, zatem nie trzeba go już później lakierować (chyba, że chcesz uzsykać efekt mocnego połysku). 0,75 l kosztuje ok. 20 zł.

 

rustykalne drzwi diy

 

Drzwi i ościeżnice najpierw dokładnie wyczyściłam (ciepła woda + płyn wystarczą), gdzieniegdzie przeszlifowałam szorstkie miejsca, a następnie pomalowałam lazurą. Nałożyłam 3 warstwy produktu (szybko schnie, już po godzinie można znów malować). Jeśli chcesz uzyskać efekt jeszcze bielszych drzwi – nalóż dodatkową warstwę. Do nakładania lazury najlepiej użyć pędzla, wałek pozostawia pęcherze powietrza.

Poniżej zdjęcia po nałożeniu kolejnych warstw:

 

 

Do wszystkich drzwi przykręciłam charakterystyczne – rustykalne klamki, czyż drzwi nie są teraz urocze?

 

rustykalne drzwi DIY

 

Rustykalne drzwi DIY – efekt końcowy

 

 

Tak wyglądają drzwi w gotowym wreszcie przedpokoju:

 

 

To jest pierwsze pomieszczenie, które zostało wykończone w nowym lokum, a w sam projekt włożyłam wiele serca. Może dlatego tak bardzo mi się podoba.

Do wystroju dodałam jeszcze drewniane ramki DIY, które opisałam w tym poście 🙂

 

rustykalne drzwi diy

 

Czy według Ciebie jest to udany projekt? Czy biorąc pod uwagę konwencję wnętrza moje drzwi są idealną wizytówką domu?

Dodam tylko, że przerobienie zwykłych drzwi to spora oszczędność pieniędzy, gdyż te gotowe i stylizowane kosztują min. 500 zł i więcej, zatem nie ma co się zastanawiać i działać samodzielnie!

rustykalne drzwi diy

 

Jesli interesują Cię nasze pomysły, zapraszamy do zapisu na Newsletter! Tam czeka Cię niespodzianka.

Oh no...This form doesn't exist. Head back to the manage forms page and select a different form.
Close
%d bloggers like this: