Blog Conference Poznań

Relacja z Blog Conference Poznań 2017

Nie każdy wie, że blogowanie to również praca. Nie piszę tego po to, by się wyżalić, absolutnie nie! Kocham to robić, dzielić się z Tobą naszymi pomysłami, ale wiedz też, że prowadzenie własnej strony wymaga pewnego warsztatu. Dawno minęły czasy traktowania bloga jako pamiętnik, gdzie po prostu – siadasz i piszesz. No niestety, albo i stety  – te czasy minęły. Teraz w dobie Social Media rozwijających się prawie tak szybko jak pędzi światło, rosnącej liczby blogów i zainteresowań ludzi – takiej działalności trzeba sie jednak pouczyć 🙂 Ale gdzie? Nie, nie tylko w Internecie. Chociaż oczywiście jest to główne źródło informacji, są nawet blogerzy, którzy dzielą się wiedzą „o blogowaniu” na swoich stronach – i wcale nie jest ich mało. A co jeśli zbierzemy takie osoby w jednym miejscu, gdzie będziemy mogli ich osobiście wysłuchać? No właśnie – o tym dziś mowa – o Blog Conference Poznań 2017.

To jedna z nielicznych ogólnopolskich konferencji organziowanych dla bloggerów, na które w tym roku przyjechało aż 1000 twórców. Po co? Po to, aby się czegoś nowego dowiedzieć, aby się dokształcić, uczestniczyć w warsztatach i posłuchać tych, na których się wzorują. To też czas na to, aby porozmawiać z innymi kolegami „z branży” :), powymieniać się doświadczeniem, opiniami, doradzić sobie nawzajem, zoruzmieć się nawzajem. Bo nie ukrywajmy, nie z każdym sąsiadem pogadasz o Insta stories, twitterze, czy reklamie na facebooku. Dobra może trochę uproszczam, ale jednak coś w tym jest. To po prostu super okazja do zdobycia wiedzy, do networkingu w zakresie realizowania swojej pasji, swojego „małego biznesu”.

Nie chcę Cię już zanudzać swoim przydługim wstępem, opowiem Ci dziś jak wygląda taki zjazd „blogierów”. Oczywiście naszymi – wciąż uczącymi się – oczami.

 

BCP 2017 odbył się w tym roku 27 i 28 maja 2017r. w Poznaniu – w Międzynarodowych Targach Poznańskich. Dalej opiszemy Ci wykłady i warsztaty w których uczestniczyłysmy i które wywarły na nas ogromne wrażenie.

 

 

Wyruszyłyśmy z Łodzi skoro świt, aby na 9:00 rano być w Poznaniu. Byłyśmy bardzo podekscytowane, bo był to nasz pierwszy raz na BCP. Niestety rok temu nie udało nam się dostać na konferencję (tak, na takie zjazdy są organizowane zapisy i to na długo przed wydarzeniem).

 

Bog Conference Poznań
My w drodze 🙂

 

Po szybkiej rejestracji, wszyscy zostali przywitani na głównej sali. Troszkę zostaliśmy rozruszani kilkoma zabawnymi sucharami i scena została oddana Oli Budzyńskiej, piszącej bardzo motywującego bloga dla kobiet pt. „Pani swojego czasu”, którego czytelniczkami również jesteśmy. Jedno jest pewne – Ola jest lepsza niż kawa! Szybko swoim energetyzującym wystąpieniem, a nawet tańcem, postawiła nas na nogi. Jeszcze szybciej przeszła do rzeczy, mówiąco blogu, jak o rasowym biznesie, podając same konkrety, same liczby, samo mięcho. Zmotywowała nas. Nawet bardzo.

 

 

Dalej czas na warsztaty!

Zaczęłysmy od warsztatu (choć raczej od panelu dyskusyjnego) pt. „Jak zarabiać na blogu?” prowadzonego przez doświadczonych bloggerów i youtuberów: Piotr Kostecki, Bartek Popiel, Łukasz Przechodzeń, Waldemar Florkowski. Chłopaki opowiadali o swoich doświadczeniach, przedstawiali przykłady. Ameryki nie odkryli, muszę przyznać, ale fajnie się ich słuchało. Szkoda tylko, że zabraklo czasu na pytania.

 

Za to kolejny warsztat – MIAZGA!!!! Ciężko było się na niego zapisać, bo juz po minucie otwarcia zapisów zabrakło biletów… o kim mowa? O naszym blogowym góru! O naszym DIY autorytecie! Czyli o Kasi Ogórek! Jeśli jeszcze ktoś z Was nie wie, Kasia prowadzi bloga Twoje Diy – blog pełen inspiracji z zakresu „zrób to sam”!

 

 

Kasia opowiadała o tym „Jak przygotowywać własne projekty i znaleźć finansowanie?” i nie wiem czy to przypadek, ale same właśnie mamy pomysł na większy projekt (i to nie jeden), tylko wydawało nam się, że nie mamy możliwości… A to chyba jednak nie jest prawdą. Bardzo nas zainspirowała i jeszcze bardziej zmotywowała do działania! I tak bardzo żałujemy, że zabrakło czasu na pytania, na sekundę rozmowy, bo po wykładzie miałyśmy nie tylko ochotę uścisnąc dłoń Kasi, co rzucić się jej w ramiona 🙂

 

Następnie uczestniczyłyśmy w warsztatach (choć był to raczej wykład) Natalii Sławek z bloga „Jest Rudo”, która opowiadała o różnych niezbędnych parametrach fotograficznych w blogowaniu. Uważamy, że naszą piętą achillesową są zdjęcia, stąd warsztat ten był dla nas bardzo ważny. Natalia opowiedziała o wielu ważnych aspektach fotografowania na blogu, o kompozycji, o kolorystyce, o parametrach aparatu. Bardzo motywujące, choć nie ukrywam, przydałyby się do tego ćwiczenia (specjalnie zabrałam swój aparat). Mimo wszystko podziwiamy i serdecznie pozdrawiamy Natalię! Dała nam wiele teoretycznych wskazówek.

 

 

Poza wykłądami i warsztatami przez cały czas trwania BCP czekało na nas kilka stoisk różnych firm – np. ceneo z propozycją programu partnerskiego, LH.pl z propozycją histingu, Lidl z przekąskami i kilka jeszcze innych. Przygotowana była strefa relaxu, gdzie w ciągu dnia można było odpocząć po intensywnym spotkaniu, a wieczorem pochillować na After Party.

No właśnie. Wieczorem, gdy już zdążyłyśmy zameldować się w hotelu i się chwilę ogarnąć, pojechałyśmy na After Party. Kto chciał i mógł to przyjechał, kto chciał to napił się browarka, a kto miał ochotę tańczyć, to tańczył. Dla nas to był fajny czas na rozmowę z koleżankami i kolegami „z branży ;)” zarówno z nam już znanymi, jak i zupełnie nowymi. Networking – to był idealny na to czas.

 

 

Relacja z Blog Conference Poznań 2017 – dzień 2

 

W kolejnym dniu był sam konkret, sama techniczna strona blogowania, czyli wszystko o narzędziach. Ten dzień zaczął się od warsztatów Oli Gościniak , która jest mistrzynią i absolutnym specem od SEO. To takie narzędzie do optymalizowania strony. Ola opowiedziała o tym co robić, aby zwiększyć ruch na stronie i być bardziej widocznym dla robotów Googla. Co więcej, ogłosiła kreatywny konkurs, w którym do wygrania był jeden z jej kursów i zgadnij co? Udało nam się go wygrać!! 😀 Właśnie jesteśmy w trakcie realizowania jej 14dniowego szkolenia 🙂

 

Bog Conference Poznań
Ola Gościniak

 

Następnie Darek Mołdecki opowiedział o „Tajemnicach WordPressa”. WordPress, czyli platforma z której większość blogerów korzysta do prowadzenia swojej strony (my również). Darek podpowiedział nam kilka trików wordpressowych, nie wszystko było nowością, ale całe szkolenie oceniamy jak najbardziej na plus.

 

Blog Conference Poznań
Źródło: https://www.facebook.com/BlogConference/

 

Następnie uczestniczyłyśmy w bardzo, ale to bardzo przydatnym i konkretnym warsztacie – „Skuteczne kampanie reklamowe” prowadzone przez Izę Kozak. Iza – bardzo fajna babka, w przejrzysty sposób opowiedziała nam o narzędziu facebooka do prowadzenia reklam. Ktoś mógłby się spytać „reklamę kupujesz? pff”, ale jednak ten kanał ma zabójcze dla zasięgów algorytmy i czasem trzeba z nimi powalczyć. Iza cierpliwie pokazała krok po krok (dosłownie!) jak dobrze ustawić reklamę. Ludzie byli tak zainteresowani zajęciami, że zostali jeszcze długo po przerwie. Suma sumarum, warsztat zamiast 45 minut, trwał 2 godziny! Rewelacja!

 

Relacja z Blog Conference Poznań 2017

 

Na sam koniec BCP 2017 pozostały 2 prelekcje dwóch mistrzów – taka wisienka na torcie. Otóż wystąpili: Jason Hunt (Tomek Tomczyk) i Andrzej Tucholski. Nie wiem czy znacie obu panów, ale to fachowcy w każdym calu. Mają nie tylko wiedzę, doświadczenie i generalnie łeb na karku, ale nie zapominają w tym wszystkim o poczuciu humoru 🙂 Oboje nas porwali i dali niezłego kopa, mimo że to był już koniec dnia, a po całym pracowitym weekendzie byłyśmy zmęczone. Obu panów znamy, obu czytamy, obu podziwiamy. Super rozdanie BCP!

 

To by było na tyle z relacji. Takie spotkania są bardzo przydatne i potrzebne – na każdym etapie rozwijania strony. Każdy znajdzie coś dla siebie – trochę wiedzy, trochę rozmów, wymiany doświadczeń i zawierania nowych znajomości – my polecamy ogromnie! Do zobaczenia za rok Poznań!

A na koniec kilka słit foci: