Dekoracje okien

wpis w: PROSTE DEKORACJE | 1

Czy zdajesz sobie sprawę, że okna zajmują ogromną powierzchnię w Twoim domu? Często szerokość całej ściany. Oczywista oczywistość. Jednak nie każdy myśli o oknie jak o części mieszkania, która może być jego ozdobą. A może! I my dziś właśnie pokażemy Ci nasze dekoracje okien – nie martw się, banalne, może nawet zbyt, ale funkcjonalne i na każdą kieszeń.

 

Dekoracje okien – Firanki

 

Nie nowość – wiadomo, ale cóż innego tak ociepla wystrój wnętrza i sprawia, że jest ono po prostu przytulne? No firanki właśnie. Ich rodzajów na rynku jest tysiące. Trudno tu o jednolity opis. Każdy też lubi co innego. Firanki mogą być długie do ziemi, wręcz tworzyć białą pierzynkę na podłodze, albo przeciwnie – mocno krótkie, by nie przesłaniać okna. Firana może być jedna na całe okno lub panelowa, dzielona na ilość skrzydeł.

Ostatnio podobają mi się firanki dzielone per okno, w dodatku usztywniane, dzięki czemu mogę podwiązać materiał tasiemką z kokardką.

A oto przykład, prosto z mojego pokoju, gdzie firankę uszyła mi teściowa 🙂

 

 

W kuchni panuje podobny zamysł, z tą tylko różnicą, że firanę mogę podpiąć rzepem, zamiast wiązać wstążką. W tej chwili jednak wolę ją „rozpuszczoną”.

 

 

Dekoracje okien – Zasłonki

 

Wybór zasłonek do salonu i sypialni nie był łatwy. Przez długi czas zastanawiałam się czy w ogóle decydować się na ich zakup. W moim przypadku nie spełniają one swojej funkcji, są bardziej miłym dodatkiem. Finalnie zdecydowałam się na zasłonki z Ikei. Jedynym ich mankamentem była długość – 3 m. To dosyć sporo, jednak z braku czasu na ich skracanie postanowiłam kupić tzw. haki dekoracyjne, które są przymocowane do ściany i przewieszony jest przez nie nadmiar materiału.

W sypialni natomiast, problem z długością został inaczej rozwiązany – zasłonki splotłam po prostu w supeł. Na skracanie będzie jeszcze czas:)

 

 

Dekoracje okien – Zazdroski

 

Zastanawiałam się niedawno, czy zazdroski to przeżytek. Nie wiem jakie jest Twoje zdanie, ale my obie je uwielbiamy! Oprócz funkcji dekoracyjnej, którą bez wątpienia zazdroski spełniają, mają też bardzo praktyczne zastosowanie. Otóż przysłaniają widok wnętrza domu dla przechodniów. Mieszkam na parterze – dla mnie to bardzo istotny czynnik „obronny”.

Zazdorski wiesza się na prostych pręcikach kupionych np. w castoramie za ok. 15 zł. W kuchni wyglądają one tak:

 

 

W naszej drugiej kuchni zazdroski są z kolei, bardzo finezyjnie upięte, co sprawia, że okno wygląda uroczo, wręcz romantycznie.

 

 

Dekoracje okien – Rolety

 

Bardzo ciekawym rozwiązaniem w oknie są rolety „dzień – noc”. Są one nie tylko praktyczne, ale także estetyczne. Dzięki nim możesz zaciemnić okno w dowolnym momencie dnia. Dekoracja ta w zależności od wyboru tkaniny jest delikatna, a jej zalety to bariera przed ciekawskimi oczyma sąsiadów, a zarazem przepuszczalność światła. Jako ich użytkownik bardzo sobie chwalę ten właśnie system. Dodałam do nich również firanki i zasłonki, które moim zdaniem, nadają ciepły klimat w domu oraz uzupełniają wystrój wnętrza.

 

 

Dekoracje okien – zasłona okna w dachu DIY

 

Jako posiadaczka okien w dachu chciałam znaleźć sposób na ich efektowną dekorację. Nie było to łatwe zadanie. Pomimo pięknego widoku gwiazd nocą, byłam zmuszona poradzić sobie z wpadającym rano do sypialni światłem. Podczas jej realizacji udało mi się nie tylko stworzyć barierę przed słońcem, ale także urzeczywistnić swoje marzenie z młodych lat – o baldachimie nad łóżkiem.

Do montażu wykorzystałam rozwiązanie z Ikei. Prosty i tani zestaw karniszy (->KLIK) – czyli tak jak lubię. Tkaninę uszyłam zgodnie z wymiarami dodając zwisającą część a’la baldachim:)

 

 

Podobne rozwiązanie wykorzystałam w pokoju Jasia. Wszystko się sprawdzało do momentu kiedy zaczął wstawać skoro świt. Teraz potrzebuję kompletnie zaciemnić pokój. Na stronie itzala.pl znalazłam świetne rozwiązania dla okien dachowych. Do gustu przypadła mi szczególnie bajkowa kolekcja Disney & Velux. Dzięki niej pierwsze promienie słońca nie będą budzić mojego Jaśka, a dużo radości sprawią mu bajkowe postacie na tkaninie.

 

Dekoracje okien

 

Dekoracje okien – dodatki

 

Bez wątpienia to, co uzupełnia wystrój wnętrz – to dodatki. Na oknie możemy również znaleźć dla nich miejsce.

Ja np. wykorzystałam do tego karnisz. Zawiesiłam na nim szklane „pół – bombki”. Do ich środka można włożyć przeróżne dekoracje – piasek, muszelki, kwiaty, a w czasie Świąt mnóstwo ozdób!

Tym razem do bombek włożyłam po prostu kamyczki i świeczkę:

 

 

Latem wykorzystałam muszelki, które zawsze przywożę z wakacji:

 

 

Na temat tej dekoracji pisałam szerzej tutaj -> KLIK

 

Zobacz też jak możesz wiosennie przystroić okno:

 

 

Więcej na ten temat tutaj -> KLIK

 

Dekoracje okien – parapet

 

Parapet to dopiero potrzebna przestrzeń w domu! Standardowo stawiamy na nim kwiaty (wszelakie rośliny są ozdobą samą w sobie), ale możesz też wykorzystać to miejsce na milusie dodatki.

W sypialni położyłam na nim romantyczne latarenki i świecące cotton balls. Mało, prosto, ale efektownie.

 

 

W salonie ładnie będą wyglądać stonowane dekoracje uzupełniające zaaranżowane wnętrze. Jako miłośniczka świeczek zdecydowałam się właśnie na nie. Substytutem dla tradycyjnych świeczek mogą być też ledowe, które cieszą się coraz większą popularnością.

 

 

Parapet w kuchni wygląda zupełnie inaczej. Ja hoduję na nim zioła. W specjalnie przygotowanej do tego celu drewnianej skrzyneczki włożyłam doniczki z rosnącymi cebulkami i bazylią. Co tydzień w niedzielę mąż robi przepyszną jajecznicę z naszym szczypiorkiem z okna 🙂 A tutaj możesz zobaczyć, jak „postarzyłam” skrzynkę.

 

 

Dopełnieniem będą doniczki z Ikei oraz domowe konfitury 🙂 Swoją drogą, mamy dla Ciebie grafiki na przetwory, o których piszemy tutaj. Teraz tylko czekam, aż moje storczyki zakwitną 🙂

 

 

Parapet jest miejscem nie tylko na te praktyczne rzeczy, jak ozdobne słoiki w których przechowuję makaron lub inne produkty, ale również przestrzenią na inne dekoracje – tego nigdy za wiele:)

 

 

A Ty jakie masz swoje sposoby na dekoracje okien? Z chęcią się dowiemy co się Tobie podoba 🙂

 

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, zapraszamy po więcej inspiracji zapisując się na nasz Newsletter!

Otrzymasz od nas nietypowe grafiki na przetwory!

 

Oh no...This form doesn't exist. Head back to the manage forms page and select a different form.