Szkatułki Decoupage

Szkatułki Decoupage

wpis w: DECOUPAGE | 10

Gdzie chciałabyś trzymać swoją biżuterię? Swoje łańcuszki, pierścionki, czy kolczyki? Na pewno nie w jakimś starym pudełku! Takie kosztowności najmilej jest trzymać w ślicznych szkatułkach! Chcesz wiedzieć jak je zrobić? Zostań chwilę z nami, a pokażemy Ci krok po kroku nasz sposób na szkatułki decoupage!

A co jeśli masz starszą biżuterię? Taką pamiątkę rodzinną? Nie fajniej byłoby ją trzymać w równie „postarzanym” opakowaniu? No i my Ci dziś pokażemy nie tylko – jak ozdobić szkatułkę, ale jeszcze jak ją postarzyć w ciągu zaledwie jednej doby!

Co potrzebne?
 1. Szkatułka gipsowa;
 2. Grunt lub biała farba (np. emulsja do ścian);
 3. Serwetka ozdobna + nożyczki;
 4. Klej do Decoupage;
 5. Pędzle różnej szerokości, w tym pędzel gąbkowy tzw. taper;
 6. Zestaw do spękań delikatnych (dwuskładnikowy preparat +patyna);
 7. Lakier ochronny, ale nie na bazie wody!

Szkatułki decoupage

Koszt:
 1. Szkatułka gipsowa to koszt ok. 6 zł;
 2. Standardowy zestaw do Decoupage to -> link, jeśli się bawisz w Decoupage to na pewno taki zestaw już masz, a jeśli nie to uwierz, że starczy on na wiele godzin dekorowania.
 3. Zestaw do spękań delikatnych, który kupisz od 16 zł;
 4. Patyna, niezbędna do uwidocznienia spękań za ok. 8 zł;
 5. Lakier do spękań (nie na bazie wody, bo zniszczysz dekorację!), za ok. 15 zł.

Wszystkie powyższe gadżety zakupiłam w sklepie z produktami do decoupage, a standardowo korzystam z tego sklepu -> KLIK.

Czas wykonania:

Samo dekorowanie to czas ok. 1 h, ale z uwagi na okres schnięcia lakieru do spękań, należy uznać, że jest to doba.

Poziom trudności:

Śedni.

 

Gotowa do startu?

 

Szkatułki Decoupage – Krok 1. Gruntowanie.

 

Najpierw należy zrobić bazę do przyklejenia serwetki (aby klej nie wsiąkał). Nałóż zatem chociaż jedną warstwę białej farby emulsyjnej lub biały grunt do decoupage.

Szkatułki decoupage

 

Szkatułki Decoupage – Krok 2. Serwetka.

 

Wytnij odpowiedni kształt serwetki względem pojemnika. Następnie rozwarstw serwetkę. Zazwyczaj ma ona 3 warstwy. Ostatnią z nich przyłóż do szkatułki i posmaruj klejem do decoupage.

Ważne! Nie klej osobno serwetki, tzn. zanim jej nie przyłożysz do pudełeczka. Zacznij smarować całość pędzlem zaczynając od środka.

Szkatułki decoupage

Boki doklej do spodu. Odstaw szkatułkę do całkowitego wyschnięcia kleju

 

Szkatułki Decoupage – Krok 3. Spękania.

 

Gdy pudełeczko wyschnie, użyj preparatu do spękań delikatnych nr 1. Po prostu posmaruj całość zwykłym pędzlem i odczekaj pół godziny.

Następnie nałóż preparat nr 2 i odczekaj ok. doby, aż powstaną spękania.

Ważne! Postaraj się faktycznie użyć drugiego preparatu po 30 min, przy zbyt długiej przerwie spękania mogą nie wyjść.

Szkatułki decoupage

 

 

Następnie po ok. 24 h, wmasuj niewielką ilość patyny (taki ciemny preparat przypominający pastę do butów, który ma uwidocznić spękania). Użyj do tego tapera oraz szmatki.

 

 

Szkatułki Decoupage – Krok 4. Lakierowanie.

 

Nic prostszego – polakieruj całość lakierem (na bazie alkoholu, nie wody).

Szkatułki decoupage

I już! Eleganckie szkatułki na kosztowności gotowe!

A teraz niespodzianka! Takie oto szkatułeczki przygotowałyśmy dla uczestniczek Blogowego Szału Mam!

Będziemy tam też więcej opowiadać o tajnikach DIY i jego zaletach! Już nie możemy się doczekać!

 

 

 • Ładnie Wam wyszły te szkatułki 🙂 Ja całe moje ‚dziadostwo” trzymam w skrzyneczce – bo troszkę tego jest, najcenniejsze mam na sobie i się z tym nie rozstaje, ale gdybym miała kilka najważniejszych rzeczy – i co jakiś czas je zmieniała, to chętnie w taka szkatułkę bym wrzuciła 🙂

  • @disqus_EzvzNZWdsx:disqus Bardzo nam miło 🙂 Niedługo też będzie post o drewnianej (ciut większej) szkatułce. Ja po prostu trzmam kolczyki w jednej, branzoletki w drugiej, a wisiorki w trzeciej szkatułce 😀

   • w takim razie czekam 🙂 no tak, taka segregacja to też bardzo dobry pomysł 🙂

 • Pingback: Szkatułki Decoupage | FlyB - Rękodzieło()

 • Szkatułki od razu zyskały charakter! Pięknie wyszło!

 • Nie przepadam za spękaniami w decoupage,ale to jest piękne 🙂 Uwielbiam takie szkatułki z motywem roślin, różyczek, gałązek itd. Swoje świecidełka trzymam w starej szkatułce mamy i w niebieskiej marokańskiej z lusterkiem. Ale taką też mogłabym mieć 🙂
  Pozdrawiam Was dziewczyny! :-))

  • @weronikawu:disqus Zaletą decoupage jest to, że można dobrać taki motyw serwetek, jaki się tylko lubi. Mogą to być i kwiaty, ale i zwierzęta, albo różne ciekawe napisy, bądź jedzenie etc. Dla każdego coś dobrego 🙂 Dzięki za odwiedziny! Zapraszamy 🙂

 • Izabela Kornet

  Ja trzymam swoją biżuterię w plecionych materiałowych koszyczkach, które kupiłam kiedyś na wege targu w Toruniu 🙂 Szkatułki wszelkiego rodzaju są piękne, ale ja nie umiem z nich korzystać 🙂

  • @izabela_kornet:disqus Plecione koszyczki też są piękne 🙂 W takiej szkatułce nie musi biżuteria, możesz tam też trzymać inne drobiazgi do domu, np. guziki, gumki, czy chociażby przybory do biura 😉 Pozdrawiamy ciepło!