1 2 - Jak zrobić garderobę?
DIY,  Wyposażenie wnętrz

Jak zrobić garderobę?

Marzysz o własnym kąciku, który pomieści wszystkie Twoje ubrania, a także torebki i buty i paski i walizki?? Założę się, że nie Ty jedna! Takie marzenie miała również moja Mama. Problemem była tylko realizacja. Nie sztuką jest poprosić fachowców o wykonanie takiej przestrzeni i wydać pieniądze, jednak jak zrobić garderobę samemu? Jak dzięki temu zaoszczędzić? Dziś Ci to powiem.

Nie będę czarować też, że cały projekt wykonałam sama – o nie! W realizacji przede wszystkim pomógł nam mój tata i mąż, ale o to właśnie chodzi, aby wspólnymi siłami zrobić coś, za co przysłowiowi „majstrzy” policzą sobie krocie. Zatem, jeśli masz przestrzeń do zagospodarowania i gotową drużynę do działania, to nie wahaj się ani chwili!

Jeśli jeszcze Cię nie namówiłam, zerknij na efekt końcowy i pomyśl, że zostało to dokonane własnymi rękami!

jak zrobić garderobę

 

Zanim zacznę opisywać kroki powiem Ci tylko, że do tej pory był to pokój, który wymagał gruntownego remontu, bo i gładzi nie było, ani prostej podłogi. Zatem oprócz wykonania samej garderoby, na obliczu zyskała również reszta pomieszcznia. Na podłodze są panele, a na gładkiej już ścianie pokoju widnieje śliczny szary odcień. Całość jest podświetlona światłem halogenowym. Cudeńko! 🙂

A jesli jeszcze potrzebujesz argumentów to przedstawiam całkowity kosztorys:

Garderoba + drzwi przesuwne:

jak-zrobic-garderobe-kosztorys-1

SUMA: 1139,26 zł

 

Sufit podwieszany + podłoga (na cały pokój, z czego ok. 1/3 będzie przypadać na garderobę):

jak-zrobic-garderobe-kosztorys-2

SUMA: 465,79 zł

 

Całość wraz z częścią poza garderobą wyniosła zatem 1605,05 zł.

Tak dla porównania, koszt wykonania samej zabudowy garderoby o podobnym metrażu przez jedną ze znalezionych w internecie firm wynosi ok. 3000 zł lub więcej.

No to let’s go!

Jak zrobić garderobę? – Krok 1.

Wymiary!

Najpierw dokładnie zmierz wszystkie szerokości, wysokości, głębokości przestrzeni. Jeśli mieszkasz w starrszym bloku/domu/kamienicy, to pamiętaj, że wysokość pokoju w jednym jego końcu może być zupełnie inna niż w drugim! Niestety budynek pracuje, a i sama jakość budowy kiedyś nie była najlepsza. Z tego też powodu zdecydowaliśmy się na wykonanie sufitu podwieszanego, aby po pierwsze wyrównać spadki, ale też zamontować halogeny. Jest to starsza kamienica, z wysokimi pomieszczeniami, zatem nic złego się przez to nie stało, a i wygenerowała się oszczędość w ogrzewaniu mieszkania.

Wymiary naszej garderoby:

Wysokość: 2,6 m

Szerokość: 2,4 m

Głębokość: 1,15 m + wnęka po starych drzwiach, które widać na zdjęciu.

jak zrobić garderobę

Zakupy!

Jak już znasz miary, czas na zakup niezbędych rzeczy. Wszystkie produkty do wykonania garderoby i sufitu znajdziesz w kosztorysie wyżej. Dodam tylko, że wszystkie te rzeczy znajdziesz w marketach budowlanych. Tutaj nic nie było robione na szczególne zamówienie.

 

Jak zrobić garderobę? – Krok 2.

Montaż drzwi przesuwnych.

Gdy już wykonany został sufit podwieszany wraz z oświetleniem (jak dokładnie skonstruować ruszt nośny z profili i wkrętów oraz zamocować na nim płyty kartonowo gipsowe? W internecie jest mnóstwo filmików i instruktaży np. tu -> KLIK) czas na montaż drzwi przesuwnych, a przede wszystkim prowadnic na nie. Dzięki temu będziesz wiedzieć dokładnie gdzie kończy, czy zaczyna się garderoba. Drzwi, na czas budowy wnętrza, możesz wyjąć.

Najpierw zamocuj 2 szyny (prowadnice) na suficie i jedną przy podłodze. Teraz wstaw w nie płyty meblowe (z okuciami).

Może łatwiej się pisze niż robi, ale tu naprawdę nie ma wielkiej filozofii.

Wygląda jak zwykła szafa, ale jednak do zwykłej szafy nie wejdziesz 🙂

 

Jak zrobić garderobę? – Krok 3.

Wnętrze we wnętrzu.

Wybór gadżetów do wnętrza garderoby zależy od tego co potrzebujesz i od tego, czy jest na to miejsce. Przemyśl to sobie bardzo dokładnie, gdzie i na jakich wyskościach potrzebujesz mieć dane półki itp.

Nie zawsze jest sens rzucać się na najnowsze rozwiązania techniczne, bo często są one drogie. Pomyśl, czy nie masz jakichś starych półek, szafek z szfladami, które wystarczy trochę przerobić? My np. ze starej szafy zrobilismy kilka półek i szufladki. Wystrczyło je oszliwfować i pomalować na biało.

Reszta to zakup odpowiedniej ilości desek i wsporników. Bardzo fajnym rozwiązaniem są również stelaże, które wwiercasz w ścianę, a na nich umieszczasz wsporniki przytrzymujące półki. Dzięki dziurkom w stelażu na wsporniki, możesz regulować wysokość półek, jak tylko chcesz i zmieniać ją np. po jakimś czasie. Jest to duża oszczędność pieniędzy, bowiem taki stelaż kosztuje o wiele taniej, niż deska.

 

jak zrobić garderobę

 

Super rozwiązaniem i już bardzo znanym są także wieszaki na spodnie, czy stojaki na buty, albo koszyki. Wszystko możesz kupić w sieciówkach (np. IKEA, ale też Castorama, Praktiker, czy Jysk).

 

Dodajmy do tego wieszaki, rurki, miejsce na wializki itp. itd.

 

Podsumuję całość zdjęciami:

 

W pozostałej części pokoju (która jeszcze będzie bardziej dopracowana) mamy stare, ale przemalowane na biało biurko i przepiękny SINGER, który czeka na swoją kolejkę do odrestaurowania. W dodatku zawieszone zostały półki z IKEI na ukochane bibeloty mamy. Zwróć też uwagę, na cudowny haczyk, który jest w tym domu jest od lat i jest na pewno starszy niż ja i Magda razem 😉

Uważam, że wykonanie takiego projektu jest naprawdę warte poświęcenia czasu, bo:

  1. Oszczędzasz pieniądze (min. 1500 zł za samą garderobę);
  2. Układ w środku jest bardzo funkcjalny, podpasowany pod użytkownika;
  3. Wykorzystujesz stare meble, nadając im nowe oblicze;
  4. Satysfakcja z samodzielnej i tak dużej pracy jest wyjątkowa!

Podjąłbys/podjęłabyś się takiej pracy? A może masz już takie doświadczenie?

 

 

Close
%d bloggers like this: