aranżacja tarasu
Ogród

Aranżacja tarasu

W tym roku nadszedł czas na zaplanowanie terenu wokół mojego domu. Nareszcie! Czekałam ponad 2 lata, aby móc usiąść z kubkiem kawy, książką i rozkoszować się śpiewem ptaków. Do kompletu doszło obserwowanie kiełkującej trawy z nasion oraz małych pisklaków w domku na drzewie. Urządzenie tarasu o powierzchni około 40 mbyło dla mnie nie lada wyzwaniem. Lubię kiedy wszystko ma swoje miejsce i jest w tym samym stylu, dlatego przed jakimkolwiek kupowaniem i dekorowaniem przestrzeni najpierw szukałam natchnienia w internecie. Jeżeli tak jak ja chcesz się zainspirować to zobacz także inne pomysły z zakresu aranżacja tarasu.

Zewnętrzna przestrzeń wokół domu jest tak samo ważna jak ta w środku. Jest wizytówką gospodarza i nadaje charakter całego lokum. Szczególnie latem, gdzie wszystko kwitnie i jest zielono, chętniej spędzamy czas na powietrzu. Taras jest wtedy dodatkowym pomieszczeniem, na którym wypoczywamy, spotykamy się ze znajomymi przy grillu oraz który jest azylem w gorące dni. Planując aranżację tarasu powinniśmy pamiętać, że ma być on przede wszystkim funkcjonalny i spełniać nasze oczekiwania.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Kolory

Najpierw zajęłam się kolorami. Chciałam mieć maksymalnie 3 kolory, bo nie lubię jak jest pstrokato. Wybrałam ulubiony brąz (tym razem ciemny), rudy i dla przełamania biały (wszystko musi tworzyć całość i być spójnym). Rudy zapewne z czasem ściemnieje, a pergola zazieleni się od bluszczu lub wiciokrzewu, ale ładnym dla roślin tłem. Wybrałam białe dodatki, które można w każdej chwili zmienić.

Kwiaty

Kwiaty musiały pasować do całości. Wybrałam jednoroczne:

  • surfinie,
  • petunie,
  • niecierpki (kolor biały i czerwony),
  • zwisające pelargonie(czerwień),
  • różnokolorowe bratki oraz
  • fioletową fuksje dobrałam dla przełamania koloru.

Nie wiadomo kiedy zrobiła mi się całkiem pokaźna kolekcja kwiatów, więc zdecydowanie mam co podlewać ?. Jednak kwiaty cieszą oczy i są piękną dekoracją!

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Meble ogrodowe

Meble ogrodowe kupiliśmy już 2 lata temu, które grzecznie czekały w garażu na swoją premierę. Zawsze chciałam mieć duży stół, przy którym wspólnie z rodziną czy znajomymi moglibyśmy usiąść. Musiał on spełniać jednak jeszcze kilka wymogów czyli:

  • być praktyczny;
  • łatwy w utrzymaniu czystości;
  • trwały;
  • i oczywiście ładnie wyglądać.

Wybór padł na 10 – osobowy zestaw techno rattanów w komplecie z poduszkami i pokrowcem na zimę. Wszystkie fotele chowają się pod stół więc gdy ich nie używamy całość zajmuje mało miejsca.

Pomysł na zagospodarowanie mniejszej części tarasu natchnęła mnie wiosną. Wtedy Tata podarował mi w prezencie własnoręcznie zrobioną ławkę, więc stolik musiał być w podobnym stylu. Tutaj wybór padł na stary stojak od maszyny do szycia wygrzebany na złomie za 40 zł. Do niego dokupiłam w Castorami blat sosnowy (za ok. 70zł) i przemalowałam go pod kolor ławki i tarasu. Tak powstał stolik! Jeśli chcę się napić kawy sama lub w mniejszym gronie, to wybieram właśnie tą część tarasu. Jest tu bardzo przytuknie.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Dodatki

Jestem wielką fanką przecen i wyprzedaży, więc w tym roku jak tylko zauważyłam promocję na techno rattanowe osłonki na doniczki w Tesco – od razu były moje:). Wiszące doniczki na poręczach kupiłam w tym roku w Obi, a ich montaż wcale nie był taki łatwy – ale się udało! Świecznik wiszący wyszukałam na rynku ze starociami, a odmalowany wygląda jak nowy. Świeczki i świeczniki (kupione w Juli) w dzień są piękną dekoracją, a wieczorem po ich zapaleniu przenoszą mnie w nadmorską krainę. Część dekoracji wykonałam sama, chociażby tiulowe pomponycotton balls czy podkładki z drewna, które też pasują do całości wystroju.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

W przyszłym roku taras pewnie będzie wyglądał już inaczej. Lubię zmieniać przestrzeń co jakiś czas, żeby nie było monotonnie. Za pomocą dodatków czy innych kwiatów sprawię, że taras dostanie nowe oblicze. Trawa już będzie gęsta, a pergole oplecie kwitnący wiciokrzew lub winogrono – jeszcze nie wiem, ale wszystko przede mną:) Taras za dnia i wieczorem jest moim azylem, w którym z przyjemnością spędzam wolny czas. Wyjątkowe otoczenie sprawia, że z powodzeniem można się zrelaksować.

Jak Ci się podoba moja aranżacja tarasu? Pytaj o wszystko i pisz swoje uwagi!

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

 

Close
%d bloggers like this: