12 - Podkładki z drewna
DECOUPAGE,  DIY

Podkładki z drewna

Z racji tego, że mieszkam praktycznie w lesie, to mam dostęp do różnych drewnianych „materiałów” zupełnie za darmo. One wręcz leżą na ziemi i czekają na mnie. Tym razem postanowiłam wykorzystać kawałki drzewa, które podczas rąbania i cięcia na opał do kominka pozostały jako odpadki. Z takich kawałków można zrobić szybko i tanio oryginalne podkładki z drewna. Będą nie tylko spełniały funkcję ochronną stołu, ale także dekoracyjną.

Korzystając z naszej ulubionej już metody – Decoupage, możemy stworzyć takie ozdobne drewniane patery. Zajmie Ci to naprawdę mało czasu, a efekt będzie wspaniały!

Potrzebujesz:
  • Drewnianych krążków;
  • Kleju do decoupage;
  • Lakieru (może być zwykły do drewna);
  • Serwetek ze wzorem, które chcesz przenieść na drewniane podkładki;
  • Nożyczek;
  • Miseczki na klej;
  • Pędzla.

podkładki z drewna

Poziom trudności:

Bardzo łatwe – i do tego przyjemne 😉

Czas wykonania:

Jedną podkładkę wykonasz w pół godziny, jeśli na czas schnięcia kleju wystawisz ją na zewnątrz (w lato).

Koszt:

Lakier i klej starcza na wiele godzin dekorowania, więc spokojnie możesz je wykorzystać do późniejszych prac; serwetki ze wzorem na pewno znajdziesz w domu, tak jak pędzel i nożyczki. Przypominamy również o naszym opisie narzędzi do decoupage i jego wyceną -> link.

Drewniane krążki, które będą świetnie nadawać się na podkładki możesz znaleźć w lesie podczas spaceru. Jeśli jednak chcesz kupić gotowy materiał, to na pewno znajdziesz go na allegro czy olx. W dodatku będziesz mieć możliwośćdoboru wielkości i grubości plastra. Szacowany uśredniony koszt jednej  podkładki to ok. 3 – 5 złotych. Proponuję rozejrzeć się równieź w popularnych sklepach „za 5 zł”.

Zaczynamy!

Kawałki drewna oczyść z brudu, jeśli są bardzo chropowate użyj papieru ściernego. Wybraną serwetkę rozdziel na 3 warstwy i tą ze wzorem koniecznie przymierz do swojej drewnianej podkładki. Teraz za pomocą pędzla nanieś klej najlepiej zaczynając od środka. Nie oszczędzaj kleju, ale posmaruj go z wyczuciem, żeby nie porwać serwetki. Przed pozostawieniem do wyschnięcia pozbyj się pozostałości serwetki, która nie została przyklejona (delikatnie je urwij). Jeśli jest taka potrzeba małym pędzelkiem podklej brzegi podkładki. Pozostaw do wyschnięcia na około 15 minut na zewnątrz.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

W tym czasie możesz naszykować lakier i wyczyścić pędzel, bo przed Tobą ostatni etap pracy! Zabezpiecz lakierem podkładkę przed wodą, zarysowaniami, czy zniszczeniem serwetki. Znów pozostaw podkładki z drewna do wyschnięcia.

podkładki z drewna

Podkładki z drewna są gotowe! Teraz Twoim jedynym problemem jest wybór dekoracji!

A czy Wy robiliście juz podobną dekorację? A może w inny sposób wykorzystaliście paterę drewna? Z chęcią się o tym dowiemy w  komentarzach poniżej lub na FB 🙂

 

Close
%d bloggers like this: