dscn4916 - Wyjątkowe zdjęcia na drewnie
DECOUPAGE,  DIY

Wyjątkowe zdjęcia na drewnie

Kontynuując tematykę drzewa genealogicznego chciałybyśmy przedstawić Ci ciekawy sposób w jaki wykonasz wyjątkowe zdjęcia na drewnie. Wszystko dzięki metodzie Decoupage i tzw. metodzie transferu zdjęcia. Jest to oryginalny pomysł  na prezent, całkiem prosty w wykonaniu. Zachwyci każdego!

Zwykła ramka na zdjęcia jest dość banalna, wystarczy ją kupić i włożyć do środka wydrukowane zdjęcie. Jednak korzystając z metody Decoupage możesz samodzielnie nadać ciekawy i niespotykany wygląd fotografii. I to wraz z efektem „postarzenia”. No to do dzieła!

Potrzebne rzeczy (wszystkie kupiłam w tym sklepie.):

 • Farba akrylowa biała – koszt ok. 12 zł za tubkę;
 • Transfer gel – specjalny do przyklejenia zdjęcia na drewnianą deskę – ok. 21 zł;
 • Impregnat do drzewa tzw. lasur – koszt ok. 7,50 zł;
 • Lakier do zabezpieczenia gotowego zdjęcia na desce – ok. 10 zł;
 • Drewniana deska- można kupić gotową w sklepie, ale ja wykorzystałam stare deski które wyszlifowałam i przetarłam papierem ściernym na gładko.
 • Świeca;
 • Pędzel;
 • Miseczka na wodę;
 • Gąbeczka;
 • Papier ścierny różnej grubości;
 • Koszulka od dokumentów;
 • Rękawiczki;
 • Wydrukowane zdjęcia w drukarce laserowej.

Potrzebne rzeczy

Czas wykonania 1 zdjęcia na drewnie: Łącznie wszystkie etapy wraz z czasem potrzebnym na wyschnięcie – około 6 h.

Poziom trudności: średnio trudne

Najważniejsze są zdjęcia. Mogą być one wydrukowane na zwykłym papierze lub grubszym, ale koniecznie na drukarce laserowej! Dopasuj wielkość zdjęcia do wielkości deski. Wydrukuj zdjęcie w odbiciu lustrzanym jeśli chcesz, aby powstałe zdjęcie na desce wyglądało jak w oryginale.

Krok 1.

Aby zdjęcie dobrze się trzymało, konieczne zaimpregnuj drewnianą deskę. Do tego posłuży Ci lasur (odcień dowolny). Pomaluj ją raz, a porządnie i pozostaw do wyschnięcia (ok 1h).

Krok 2.

Następnie, korzystając ze zwykłej świecy, przetrzyj deskę w tych miejscach, w których później będziesz szorować papierem ściernym, aby nadać efekt „postarzenia”.

Krok 3.

Pomaluj powstałe „ramki – deski” farbą akrylową, najlepiej 2 razy dla lepszego pokrycia drzewa. Poczekaj, aż wszystko dokładnie wyschnie (ok.2 h).

Masz za sobą już połowę pracy!:)

Krok 4.

Teraz za pomocą papieru ściernego przetrzyj powstałą deskę w miejscach zaznaczonych świecą (patrz krok 2).

Krok 5.

Czas na najprzyjemniejszy etap, czyli na transfer zdjęcia na deskę!

Wycięte i wymierzone zdjęcie posmaruj transfer – gelem (używając pędzla). Posmaruj również deskę – w miejscach, w których chcesz je przykleić. Nie oszczędzaj żelu, ponieważ zdjęcie musi się dobrze trzymać, aby całe się „odbiło”. Za pomocą koszulki od dokumentów dokładnie „wyprasuj” przyklejone zdjęcie, żeby pozbyć się wszelkich bąbli. Pozostaw gotowe zdjęcie do wyschnięcia na ok. 1 h.

Krok 6.

Gdy deska wyschnie, namocz gąbeczkę wodą i przyłóż ją do zdjęcia. Trzymaj ją do momentu, aż woda ukaże Twoje zdjęcie. Oczywiście z wyczuciem, aby nie zalać całości 🙂 Teraz wystarczy złuszczyć papier palcami (delikatniej przy brzegach zdjęcia).

Krok 7.

Przed Tobą ostatni etap, czyli lakierowanie – jest to niezbędne do zabezpieczenia Twojego wyczekiwanego zdjęcia. Po wyschnięciu możesz już je wieszać na ścianie! Ja wybrałam mało inwazyjną metodę – rzepy (nie niszczą ściany).

Zdjęcia na drewnie są już gotowe do drzewa genealogicznego !

Moje zdjęcia rodziny już wiszą i przypominają mi o tym skąd pochodzę oraz ile zawdzięczam swoim przodkom. Dzięki nim jestem tym kim jestem 🙂

Zdjęcia powiesiłam na drzewie genealogicznym, a raczej dwóch, namalowanych na ścianach klatki schodowej i zapraszam Cię serdecznie do postu na ten temat 😉

 

 

Close
%d bloggers like this: