Postarzana skrzynka drewniana!

Pozostając w wiosennym klimacie – czas na sadzonki!! Ja już rzeżuchę i kiełki i świeżą pietruszkę i szczypiorek zasadziłam! A Ty? 😉

I tak mnie natchnęło, aby stworzyć wiosenno – kwiatową osłonkę na doniczki. Zamarzyła mi się drewniana skrzynka, najlepiej taka „wiekowa”, klimatyczna. Nie mam niestety starej, eleganckiej skrzyni, postanowiłam więc taką zrobić. Taka skrzynka drewniana będzie idealna na moje zioła!

I znów w tym przypadku niezawodna okazuje się metoda Decoupage! Bo dzięki niej nie tylko zyskujemy piękne wzory, ale i efekt spękań, czyli postarzania.

Co jest zatem potrzebne?
 1. Drewniana skrzynka;
 2. Farby akrylowe;
 3. Serwetki +nożyczki;
 4. Klej do Decoupage;
 5. Pędzle różnej szerokości, w tym pędzel gąbkowy tzw. taper;
 6. Zestaw do spękań delikatnych (dwuskładnikowy preparat +patyna);
 7. Lakier ochronny, ale nie na bazie wody!

 

postarzana skrzynka drewniana

 

Koszt:
 1. Skrzynka drewniana – zawsze możesz starą skrzynkę wyczyścić, wyszlifować i pomalować na biało gruntem, albo jak nie masz to kup w sklepie typu. OBI, Castorama itp. Ja kupiłam w OBI, za 27 zł -> link.
 2. Standardowy zestaw do Decoupage -> link, jeśli się bawisz w Decoupage to na pewno taki zestaw już masz, a jeśli nie to uwierz, że starczy on na wiele godzin dekorowania.
 3. Zestaw do spękań delikatnych, który kupisz od 16 zł, np. tutaj.
 4. Patyna, niezbędna do uwidocznienia spękań za ok. 8 zł, tutaj.
 5. Lakier do spękań (nie na bazie wody, bo zniszczysz dekorację!), za ok. 15 zł, tutaj.

Suma wydaje się spora, ale biorąc pod uwagę wydajność to naprawdę się opłaca, a nie musisz kupować naprawdę drogich antyków! 😉

Czas wykonania:

samo dekorowanie to czas max 2h, ale technika spękań wymaga odczekania minimum doby, stąd nie będzie przesadą jak powiem – 2 dni.

Poziom trudności:

średnio trudne.

No to do dzieła!

 

1.Ja kupiłam skrzynkę już pomalowaną na biało, ale jeśli Ty masz gołe drewno, to koniecznie pomaluj ją gruntem lub zwykłą białą farbą do ścian.

2. Następnie wytnij wybrane wzory z serwetek. Jeśli tło serwetki nie jest w kolorze skrzynki, to niestety musisz dokładnie wyciąć wzór.

 

Postarzana skrzynka drewniana

 

3. Przyklej wzory do doniczki za pomocą kleju do Decoupage. Ale tylko pierwszą warstwę serwetki (serwetka ma zazwyczaj 3 warstwy).

 

Postarzana skrzynka drewniana
Rozprowadź klej na wzorze
Postarzana skrzynka drewniana
Przyklejony wzór

4. Dla chętnych – cieniowanie.

 

Ja użyłam pędzla gąbkowego i wokół zielonych elementów delikatnie „tapowałam” cień kolorem ciemno – zielonym, a wokół żonkili – szarym. Jak poniżej.

 

Postarzana skrzynka drewniana
Pocieniuj krawędzie wzoru pędzlem gąbkowym

 

Postarzana skrzynka drewniana
Gotowy, pocieniowany motyw kwiatowy

 

5. Czas na spękania! Czyli postarzanie!

 

Tutaj na pierwszy plan wychodzi zestaw do spękań delikatnych, czyli preparat dwuskładnikowy – tzw. krakierlaki (2 buteleczki step 1 i step 2) oraz patyna, która uwidacznia spękania na dekorowanym przedmiocie. Ja akurat używam firmy pentart.

Dodam tylko, że zamiast tańszej patyny, która wyglądem i zapachem przypomina pastę do butów, można użyć droższej porporiny – bardziej sypka i mniej brudząca dekorację.

Oto i zestaw:

 

Postarzana skrzynka drewniana

 

Skrzynka drewniana musi być najpierw posmarowana składnikiem nr 1. Po ok. 30 minutach, gdy pierwsza warstwa jest jeszcze lepka nałóż preparat nr 2. Teraz czas na schnięcie i na spękania, które pojawiają się po ok. dobie (albo i dłużej, jeśli w pomieszczeniu jest wilgotno).

 

Postarzana skrzynka drewniana

 

A teraz coś co daje frajdę! Gdy już spękania się pojawią (choć na mojej białej farbie są słabo widoczne) użyj patyny. Po prostu „wmasuj” ją w spękania, a nadmiar wytrzyj ściereczką! Frajda prawda?

 

Postarzana skrzynka drewniana
Wmasuj patynę pędzlem gąbkowym w spękania
Postarzana skrzynka drewniana
Efekt postarzania gotowy

 

6. Dla chętnych – porkropkuj dekorację 😉

 

Po prostu strzep z pędzla farbę i kropki gotowe!

Postarzana skrzynka drewniana

 

8. Całość polakieruj, ale lakier nie może być na bazie wody! Niestety sama się kiedyś o tym przekonałam i używając zwykłego – wodnego lakieru zniszczyłam dekorację 🙁

Uwaga – Lakier do spękań śmierdzi! Wybierz, więc odpowiednie miejsce do lakierowania .

I postarzana skrzynka drewniana gotowa!!! A do mojej upragnionej skrzyneczki włożyłam swoje zioła, które już ciut urosły 😀

Sami zobaczcie:

 

A co Ty myślisz o efekcie postarzania? A może wolisz nowocześnie? Podziel się opinią, jesteśmy bardzo ciekawe.