Wiosenne śniadanie w wiosennej oprawie

Już najwyższa pora, aby odwołać zimę i zaprosić do domu wiosnę 🙂 Na początek coś symbolicznego, ale jakże uroczego – komplet z solniczki i pieprzniczki oraz dwie podstawki na jajeczko ozdobione metodą decoupage. Idealne do niedzielnego śniadania, kiedy to nie trzeba się spieszyć, a za oknami widać pierwsze promienie słońca 🙂 Przedstawiam więc, decoupage solniczki i pieprzniczki!

Co potrzebne?
  • Drewniana solniczka i pieprzniczka (kupiłam w tym sklepie);
  • Serwetki;
  • Grunt po decoupage;
  • Klej do decoupage;
  • Lakier do decoupage;
  • Pędzle i taper (czyli pędzel gąbkowy, ewentualnie możesz użyć skrawku gąbki);
  • Farby akrylowe;
  • Nożyczki.

decoupage solniczki

 

Koszt:

Oprócz niezbędnego zestawu, o którym piszemy w kategorii Decoupage naszego bloga, potrzebujemy figurkę solniczki i podstawki na jajko, które zakupiłam w cenie od 1,5 zł – 3,5/szt oraz serwetki za ok.0,50 – 0,70 zł za sztukę.

Czas trwania 1 dekoracji:

ok. 3h +/- wraz z wyschnięciem. Samo dekorowanie to czas ok. 1,5h.

Trudność:

Łatwe.

Ok przejdźmy do działania!

 

Decoupage solniczki i pieprzniczki -krok 1.

Zagruntuj figurki.

To znaczy – pomaluj je gruntem do decoupage, a jeśli masz białą farbę do malowania ścian, to jak najbardziej możesz ją wykorzystać. Lepiej zamiast pędzla, użyj tapera, tzn. tą małą gąbeczką, nasiąkniętą farbą uderzaj/stukaj w powierzchnię. Dzięki temu nie będzie widać ruchów pędzla.

decoupage solniczki

 

Decoupage solniczki i pieprzniczki -krok 2.

Pomaluj farbą akrylową.

Zagruntowane figurki pomaluj akrylem (również radzę użyć tapera). Dzięki gruntowi (bazie) farba nie będzie wsiąkać w powierzchnię figurki, a kolor będzie widoczny. Odpowiedni odcień możesz otrzymać po zmieszaniu kilku podstawowych barw lub kupić w sklepie, taki kolor, jaki akurat chcesz. Ja akurat użyłam brązów, beży, ponieważ w takich kolorach mam dodatki w kuchni.

decoupage solniczki

 

Decoupage solniczki i pieprzniczki -krok 3.

Wytnij wybrane motywy z serwetek.

Najlepiej bez tła, tnij motyw po krawędziach wzoru. Możesz go oczywiście wyciąć z tłem, ale wtedy pamiętaj, aby kolor Twojej figurki był podobny do koloru tła serwetki.

decoupage solniczki

 

Decoupage solniczki i pieprzniczki -krok 4.

Przyklej wybrane fragmenty serwetek.

„Rozwarstw” serwetkę i tylko pierwszą warstwę (najczęściej z trzech) przyklej do figurki. Przyklejanie wygląda jak malowanie, gdyż polega na zmoczeniu pędzla w kleju i posmarowaniu nim całego fragmentu serwetki na powierzchni figurki.

Dokładny przykład ze zdjęciami znajdziesz tutaj.

decoupage solniczki

 

Decoupage solniczki i pieprzniczki -krok 5.

Farbowanie/Cieniowanie.

To nie jest krok obowiązkowy – do wyboru. Niektórym będzie się podobać wykańczanie lub podkreślanie wzorów farbą – innym nie. Możesz również pocieniować motyw (przy brzegach serwetki delikatnie ciemnym kolorem farby zrobić małe cienie).

 

Decoupage solniczki i pieprzniczki -krok 6.

Lakierowanie.

Całość dwukrotnie polakieruj cienką warstwą lakieru. Lakier może być matowy, satynowy bądź z połyskiem 🙂 Następnie tylko musi dokładnie wyschnąć!

 

decoupage solniczki
Gotowe figurki
decoupage solniczki
Gotowe kieliszki na jajko
decoupage solniczki
Gotowa solniczka i pieprzniczka

 

Od razu milej je się wiosenne śniadanie w wiosennej oprawie!